понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą również za dekoracje. Przeważnie takie sztachety PVC buduje się w słonecznych miejscach, w których migiem wzrastają oraz silnie gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja także takie rosnące ploty, które wiodą przez osłonięte zakątki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednak potrzebują również wiele przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztacheta PVC zdołają być niezmiernie wysmukłe, jednak trzeba je cyklicznie wycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niesłychanie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe z Koniecpola stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. O ile mamy mnóstwo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий